Marka Tescilinde 5N1K

Ne? Marka kavramı, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından bir teşebbüs tarafından sunulan mal ya da hizmetlerin diğer teşebbüslerinkinden ayırt edilebilmesini sağlayan işaretler olarak tanımlanmaktadır. Ayırt ediciler kelime, şekil, logo harfler, rakamlar renkler olabileceği gibi bunların kombinasyonlarından da meydana gelebilir.

Nasıl? Markanızın korunması kanunlar nezdinde tescil edilerek sağlanabilir. Marka tescilinizin başvurusunu yapmak için aşağıdaki adrese tıklamanız yeterli olacaktır.

https://epats.turkpatent.gov.tr/run/TP/EDEVLET/giris

Ne zaman? Marka tescilinde zaman sizin ya aleyhinize çalışmaktadır. Marka tescil başvurunuzu yaptığınız andan itibaren markanız sizin adınıza korunmaya başlamış olacaktır. Tescil işlemleri duruma göre değişiklik gösterse de başvurunuza itiraz gelmezse ortalama 5-6 ay gibi bir sürede sonuçlanacaktır. Bu yüzden düşünceleriniz kesinleştiğinde, evraklarınız hazır olduğunda biran önce başvurunuzu yapmalısınız.

Neden? Günümüzde özgünlük ve telif hakları düşünüldüğünde içeriklerinizin güvenirliğini ve geçerliliğini korumak zorundasınız. Fikir ve ürünlerinizin ortaya çıkması ve şekillenmesi yeterince vaktinizi ve enerjinizi almışken mutlaka onları korumak isteyeceksiniz ki inanın onları korumak üretmekten daha zor. Örneğin sitemiz için hazırladığımız belgeler başka isimler tarafından hazırlanmış gibi karşımıza çıkmakta. Çeşitli sitelerden topladığı belgelerdeki soruları birleştirerek yeni bir belgeymiş gibi altına ismini yazarak önümüze koyanlar da mevcut ne yazık ki. Alıntılar elbette yapılabilir ancak kaynak belirtme suretiyle. Emeğinizi korumak istiyorsanız marka tescilini yaptırmalısınız.

Nerede? Markanız tescil olduktan sonra artık sizinle her yerde 🙂

Kim? Başvuruyu yukarıda bahsetmiş olduğumuz linkten giriş yaparak kendiniz yapabileceğiniz gibi aracı bir kurumla da bu işe halledebilirsiniz. Kendiniz başvuru yaptığınız da sadece Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun talep etmiş olduğu ücretleri öderken, aracı kurumla başvurmanız halinde artı olarak komisyon da ödemek zorunda kalırsınız. Artı ücret ödeyen insanlar neden aracı kurumu tercih ederler? Marka tescil sürecini takip edecek vakitleri olmayabilir veya markalarına itiraz gelme olasılığı yüksek olabilir. İşte bu aşamada karar tamamen size kalıyor.

Marka Tescilinde 5N1K

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön