8.Sınıf 2.Dönem Günlük Ders Planları Matematik 2022-2023

2022-2023 Eğitim öğretim yılının ikinci dönemi ile birlikte günlük planlara devam. 8.sınıf günlük planlara ortaokuldokuman.com dan ulaşabilirsiniz. İlk haftaları birz daha önceden paylaşıyorum ama gelen ilgi, desteğe göre diğer haftalarda da bu şekilde paylaşımlara devam edebilirim. Face gurubumuzu takip ederek gönderilere yorum yapmayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde dilek, şikayet görüşlerinizi konu altından da yorum olarak bırakabilirsiniz.

8.Sınıf 19.Hafta Günlük Plan: M.8.2.2.1. Birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemleri çözer. Bu sınıf düzeyinde katsayıları rasyonel sayı olan denklemlere yer verilir.

8.Sınıf 20.Hafta Günlük Plan: M.8.2.2.2. Koordinat sistemini özellikleriyle tanır ve sıralı ikilileri gösterir. Koordinat sistemi üzerinde yer belirlemeyle gerçek hayat durumlarını ilişkilendirmeye yönelik çalışmalara yer verilir.

8.Sınıf 21.Hafta Günlük Plan: M.8.2.2.3. Aralarında doğrusal ilişki bulunan iki değişkenden birinin diğerine bağlı olarak nasıl değiştiğini tablo ve denklem ile ifade eder. a) Tablo ile yapılan gösterimlerde sıralı ikililer biçiminde ifadelere de yer verilir. b) İki değişkenden birinin değerinin, diğer değişkenin aldığı değere göre nasıl değiştiği ve bu durumda hangisinin bağımlı hangisinin bağımsız değişken olduğu incelenir.

8.Sınıf 22.Hafta Günlük Plan: M.8.2.2.4. Doğrusal denklemlerin grafiğini çizer. Doğrunun eksenleri hangi noktalarda kestiği, eksenlere paralelliği, orijinden geçip geçmediği durumlar ele alınır.

8.Sınıf 23.Hafta Günlük Plan: M.8.2.2.5. Doğrusal ilişki içeren gerçek hayat durumlarına ait denklem, tablo ve grafiği oluşturur ve yorumlar. Açıklama: Doğrunun grafiği yorumlanırken doğru üzerindeki noktaların x ve y koordinatları arasındaki ilişki,eksenleri hangi noktalarda kestiği, orijinden geçip geçmediği, eksenlere paralelliği durumları ele alınır.

8.Sınıf 24.Hafta Günlük Plan: M.8.2.2.6. Doğrunun eğimini modellerle açıklar, doğrusal denklemleri ve grafiklerini eğimle ilişkilendirir. Açıklama: a) Eğimin işaretinin ve büyüklüğünün anlamı üzerinde durulur. b) Günlük hayatla ilişkili modellemelerde eğimin dikey uzunluğun yatay uzunluğa oranı olduğu dikkate alınarak işareti üzerinde durulmaz. c) Gerektiğinde uygun bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanılır.

8.Sınıf 25.Hafta Günlük Plan: M.8.2.3.1. Birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlik içeren günlük hayat Örneğin “Anaokuluna en az 3 yaşında olan çocuklar kabul N durumlarına uygun matematik cümleleri yazar. ediliyor.”ifadesinde çocukların yaşı x ile temsil edildiğinde, eşitsizlik x ? 3 olarak belirtilebilir. M.8.2.3.2. Birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikleri sayı doğrusunda gösterir. x ? -1, -3 ? t < 7, a < 1 gibi durumlar inceletilir.

8.Sınıf 26.Hafta Günlük Plan:M.8.2.3.3. Birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikleri çözer.

8.Sınıf 27.Hafta Günlük Plan:M.8.3.1.1. Üçgende kenarortay, açıortay ve yüksekliği inşa eder. M.8.3.1.2. Üçgenin iki kenar uzunluğunun toplamı veya farkı ile üçüncü kenarının uzunluğunu ilişkilendirir.

8.Sınıf 28.Hafta Günlük Plan:M.8.3.1.3. Üçgenin kenar uzunlukları ile bu kenarların karşısındaki açıların ölçülerini ilişkilendirir. M.8.3.1.4. Yeterli sayıda elemanının ölçüleri verilen bir üçgeni çizer. 

8.Sınıf 29.Hafta Günlük Plan:8.3.1.5. Pisagor bağıntısını oluşturur; ilgili problemleri çözer

8.Sınıf 30.Hafta Günlük Plan:M.8.3.3.1. Eşlik ve benzerliği ilişkilendirir, eş ve benzer şekillerin kenar ve açı ilişkilerini belirler. M.8.3.3.2. Benzer çokgenlerin benzerlik oranını belirler, bir çokgene eş ve benzer çokgenler oluşturur.

8.Sınıf 31.Hafta Günlük Plan: M.8.3.2.1. Nokta, doğru parçası ve diğer şekillerin öteleme sonucundaki görüntülerini çizer. M.8.3.2.2. Nokta, doğru parçası ve diğer şekillerin yansıma sonucu oluşan görüntüsünü oluşturur.

8.Sınıf 32.Hafta Günlük Plan:M.8.3.2.1. Nokta, doğru parçası ve diğer şekillerin öteleme sonucundaki görüntülerini çizer. M.8.3.2.2. Nokta, doğru parçası ve diğer şekillerin yansıma sonucu oluşan görüntüsünü oluşturur.

8.Sınıf 33.Hafta Günlük Plan:8.Sınıf 33.Hafta Günlük Plan – M.8.3.4.1. Dik prizmaları tanır, temel elemanlarını belirler, inşa eder ve açınımını çizer. M.8.3.4.2. Dik dairesel silindirin temel elemanlarını belirler, inşa eder ve açınımını çizer.

8.Sınıf 34.Hafta Günlük Plan: M.8.3.4.3. Dik dairesel silindirin yüzey alanı bağıntısını oluşturur, ilgili problemleri çözer. 

M.8.3.4.4. Dik dairesel silindirin hacim bağıntısını oluşturur; ilgili problemleri çözer.

8.Sınıf 35.Hafta Günlük Plan:M.8.3.4.5. Dik piramidi tanır, temel elemanlarını belirler, inşa eder ve açınımını çizer. 

8.Sınıf 36.Hafta Günlük Plan: M.8.3.4.6. Dik koniyi tanır, temel elemanlarını belirler, inşa eder ve açınımını çizer.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

8.Sınıf 2.Dönem Günlük Ders Planları Matematik 2022-2023” için 11 yorum

  1. Saha da çalışanlar için güzel bir çalışma olduğunun kanaatindeyim. Bizler genelde müfredattan uzaklaştığımız için faydalı ve pratik bir çalışma olarak gördüm. Emeğinize sağlık, teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir