UNO Oyun Kuralları ve Desenli Kart Kullanımı (Resimli Anlatım)

Uno, bir kart oyunudur ve genellikle 2-10 oyuncu ile oynanır. Oyuncular birbirlerine karşı oynarlar ve oyunun amacı ellerindeki kartları tüketmektir. Oyunun temelinde, oyuncular ellerindeki kartları oyun kurallarına uygun bir şekilde oynarlar ve sonunda ellerinde hiç kart kalmadığında kazanırlar.

Oyuncular, sırayla kartlarını açarlar ve açıkta olan kartın üzerine uygun renk veya sayıda kartı oynayarak oyunu ilerletirler. Bazı özel kartlar, diğer oyuncuların ellerindeki kartları etkileyebilir veya oyunun yönünü tersine çevirebilir.

Oyunun sonuna yaklaşırken, oyuncular bir veya iki kart ile ellerini bitirmek için “Uno” demek zorundadırlar. Aksi takdirde, ellerindeki kartlar sayılır ve ceza olarak kazanmak için daha fazla kart çekmek zorunda kalabilirler.

DESENLİ KAĞITLAR NASIL KULLANILIR?

2 Kart Al: Bu kart ile oynanırsa bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “2 Kart Al” kartı ile eşleşmesi olursa oynanabilir. Eğer bu kart oyunun başında açılırsa, aynı kurallar uygulanır.
Yön Değiştir: Bu kart ile oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi). Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “Yön Değiştir” kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Bu kartın oyunun başında açılması durumunda, önce kâğıdı dağıtan oynar, ardından oyun sol yerine sağdan devam eder
El Geçer: Bu kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu “atlanır” (yani o el oynayamaz). Bu kart, sadece başka bir “El Geçer” kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Oyunun başında bir “El Geçer” kartı açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu “atlanır” ve atlanan oyuncunun solundaki oyuna başlar.
Joker: Bu kart ile oynanırsa, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. (“Joker” kartı atılmadan önce oynanmakta olan renk dâhil). Elinizde oynayabileceğiniz başka bir kart olsa bile “Joker” kartı oynayabilirsiniz. Oyunun başında bir “Joker” kart açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu oyunun rengini belirler.
4 Kart Al & Joker: Bu kart ile oynanırsa, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. Ayrıca kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder. Ancak bu kart yalnızca elde ıskarta destesindeki renge uygun bir kâğıt yoksa oynanabilir. Eğer oyunun başında açılırsa, kart ortaya atılır ve yeni kart seçilir.
El Değiştir: Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği desteyle değiştirebilir. Ayrıca Oyunu İstediği Renkte Devam Ettirebilir
İçi Boş Kâğıt: Destede üç tane bulunan bu kartlara istediğiniz kuralları yazarak oynayabilirsiniz. Oyun başında bu kuralı belirleyebilirsiniz.
 • Her oyuncu bir kart çeker; en yüksek sayıyı çeken kâğıtları dağıtır.  Dağıtacak kişi kartları karıştırır ve her oyuncuya 7’şer adet kâğıt dağıtır.  Kalan kâğıtları çekme destesi oluşturmak için masaya yüzleri aşağıya gelecek şekilde koyar.  Çekme destesinin en üstündeki kâğıt açılır ve ortaya atılarak ıskarta destesi oluşturulur.
 • Kâğıt dağıtanın solundaki kişi oyuna başlar. Oyun sola doğru devam eder.(Saat yönü)
 • Her oyuncu elindeki kartı ıskarta destesinin en üstündeki kart ile eşleştirmek zorundadır.
 • Bu eşleştirme sayıya, renge veya sembole dayalı olabilir. (Yerdeki kağıtla aynı renkte kağıt atılır veya yerde yazan sayı olan farklı renkte kağıt atılır)
 • Eğer elde ıskarta destesindeki kartla eşleşen bir kart yoksa çekme destesinden bir kart çekilmesi gerekmektedir.  Çekilen kartla oynanabiliyorsa, aynı turda ortaya atılabilir. Aksi takdirde sıra bir sonraki oyuncuya geçer.   Elinde bir kart kalan oyuncu UNO der. Elinde kartı biten oyuncu oyunu kazanır. Diğerleri elindeki kartlara göre puan alır. Düşük puan alan 2.olur.

KARTLARI PUANLAMA

 • Üzerinde sayı yazan kartlar: Kendi değerleri (0-9 Puan)
 • 2 Kart Al: 20 Puan
 • Yön Değiştir: 20 Puan
 • El Geçer: 20 Puan
 • Joker: 50 Puan
 • 4 Kart Al & Joker: 50 Puan

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir