Apartmanlar Zeka Oyunu Dİkkat Edilecekler ve Oyun Kuralları

Farklı kademeler ve kademelere göre zorluk derecesi olan bir zeka oyunudur. Üç boyutlu düşünme, tasarım gibi farklı alanlara hitap eder. Sudoku mantığını da içeren oyunun genel kuralları şu şekildedir:

4×4 zemin için 1’den 4’e kadar olan sayılar her satır sütuna birer kez gelecek şekilde yerleştirilir. 5×5’lik zeminse 1’den 5’e kadar olan sayılar şeklinde devam eder.

Tablo dışında yazan sayılar oradan bakılınca görünen apartman sayısını ifade eder.

Örneğe bakacak olursak üstte üç yazılı tablonun altına 2, 1, 3 ve 4 yazılmış. Oradan bakan kişi 3 apartman görmeli. Peki hangilerini görecek. 2 en baştakini görecektir, arkasında bulunan 1 katı göremez çünkü 2 onu kaplıyor. 3 numara 2 den büyük olduğu için görünür. 4 numara da 2 ve 3ten büyük olduğu için görünür.

Kısaca: Apartmanlar zekâ oyununda tablonun içine yerleştireceğiniz sayılar apartmanın yüksekliğini, tablonun dışında verilen sayılar ise o yönden bakıldığında daha yüksek apartmanların arkasında kalmayıp görülebilen apartman sayısını göstermektedir. Oyunun amacı verilen aralıktaki sayıları her satırda ve her sütunda birer kez yer alacak şekilde diyagramı doldurmak. Tabloya sayıları doldururken tablonun dışındaki verilen sayılara dikkat etmelisiniz.

Haydi Başlayalım.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir