Kursalarda Önemli Değişiklik Aylık Değerlendirme

Destekleme ve yetiştirme kurslarında yapılan önemli bir değişiklikle birlikte DYK kursları dönemlik olmaktan çıkarak bir yıl boyunca kesintisiz devam etmesi sağlandı. Yani Ekim ayı ile başlayan destekleme kursları bu eğitim-öğretim yılı için 7 Haziran’a kadar devam edecek. Bu sayede özellikle yarıyıl tatili dönüşü oluşan boşluk da kapanmış oldu.

Bu değişiklikle birlikte yapılan bazı değişiklikler de oldukça önemli. Özellikle dönem sonlarında MEB tarafından yapılacak izleme-değerlendirme testleri MEB’in bu kursları daha yakından izleyeceğinin önemli bir göstergesi. Bununla birlikte öğrencilerin kurslarda görmüş olduğu derslerde ne kadar ilerlediklerini daha net göstermek için aylık değerlendirmelerin de eklenmesi kursların daha verimli bir hale getirilmeye çalışılmasının açık bir göstergesi.

Evet, kurslarda aylık bir değerlendirme yapılarak bu değerlendirme sonuçlarına göre kurs içeriği bir daha şekillendirilecek, öğrencilerin anlamadığı noktalar üzerinde biraz daha fazla durulmuş olunacak.

EKİM AYI KURS DEĞERLENDİRME SINAVLARI
KASIM AYI KURS DEĞERLENDİRME SINAVLARI
ARALIK AYI KURS DEĞERLENDİRME SINAVI
OCAK AYI ODSGM KURS DEĞERLENDİRME SINAVI
ŞUBAT AYI KURS DEĞERLENDİRME SINAVI
MART AYI KURS DEĞERLENDİRME SINAVI
NİSAN AYI KURS DEĞERLENDİRME SINAVI
MAYIS AYI ODSGM KURS DEĞERLENDİRME SINAVI

Kurslarda yapılacak sınavla ilgili DYK kılavuzunda geçen madde şu şekilde:

Kurslara katılan öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerileri ölçmek amacıyla kurs merkezinde kurs saatleri içinde kurs açılan derslerden her ay değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeler mahallî olabileceği gibi Bakanlıkça merkezi olarak da yapılabilir. Değerlendirme sonuçları analiz edilerek eksikliği görülen konular tamamlanır. Ayrıca her dönem sonunda Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinden ÖDSGM tarafından izleme ve değerlendirme ortak sınavı yapılır.

Yukarıdaki maddede de açıkça göstermektedir ki bu kurslarda görev alan öğretmenler artık aylık olarak değerlendirme sınavlarıyla öğrencileri izleyecekler. Bununla birlikte dönem sonlarında yani Ocak ve Haziran ayında olacağı tahmin edilen ÖDSGM tarafından izleme ve değerlendirme ortak sınavı da kurslara bu yıl dahil olan eklemeler arasında.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

Kursalarda Önemli Değişiklik Aylık Değerlendirme” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir