Sınav Görevleri Nasıl Alınır? MEB, ÖSYM, AÖF, e-sınav Görev İstekleri

Sınav görevleri öğretmenlerin hafta içi veya hafta sonlarında çeşitli kurumlarca yapılan sınavlarda salon başkanı, salon gözetmeni, yedek görevli, bina izleme sorumlusu gibi ünvanlarla katılımlarını sağlayabildikleri ve ücretini alabildikleri bir ek gelir görevlerdir. Bu görevler için öncelikle öğretmenin bu görev isteklerinin açık olması ve kendi isteğiyle başvuruda bulunması sınav görevi çıkması halinde de sınav görevini onaylamış olması gerekir.

MEB Sınavları için Görev İstekleri

MEB tarafından yapılan açık lise sınavları, motorlu sürücüler sınavları, liselere giriş kapsamında uygulanan sınavlar, bursluluk sınavları için öğretmenler MEBBİS > SINAVLARIM bölümünden sınav isteklerinde rahatlıkla bulunabilirler. Burada sınav olması halinde İstek yapılma durumu görünecektir. İstek yapılabilir durumda olan sınavlara öğretmenler isterlerse SINAV GÖREVLERİM kısmından istek yapabilirler. SInav görevi çıkması halinde tekrar öğretmenin bu görevi onaylaması gerekmektedir. Onaylanan sınav görevine mazeretsiz gidilmeme durumunda bel,rli süre sınavlara katılmama ve uyarı gibi cezalar verilebilmektedir. Onaylanan göreve gidemeyeceği mazereti olan kişilerin bu mazereti sınavdan yeterince önce ilgili sınav bürosuna ileterek isteğin iptalini sağlaması cezayı engelleyebilir.

e-Sınav Görev İstekleri

e-Sınav kursiyerlerin bilgisayara ortamında sınavlarını gerçekleştirdikleri sınavlar olup e sınav merkezleri az olduğu için sınav görevi genellikle az çıkan sınavlardandır. Ama son zamanalarda yaygınlaştığı da bilinmektedir. e-sınav görev isteği için e-sınav istiyorum butonunu tiklemeniz gerekmektedir. Bununla birlikte e sınav için hangi gün ve saatte sınav istediğiniz bu ekrandan sonra sizlerin ekranına gelecektir. İstediğiniz saat dilimlerini yazabilirsiniz.

Bu bölümü takip ederek açılan e sınavlara istekte bulunarak görevinizi onaylayarak sınav görevini yerine getirmelisiniz.

ÖSYM Sınav Görev İstekleri

ÖSYM sınavlarına katılabilmek için Giriş bağlantısından giriş yapmanız gerekmektedir. Kaydınız yok ise e-devlet ile kaydol yolundan rahatlıkla kaydolabilir ve ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavlarına ve diğer ÖSYM sınavlarına görev isteğinde bulunabilirsiniz.e-Devlet ile kaydolabilmek için yeni T.C kimlik kartı şartı bulunmaktadır.

AÖF Sınav Görevi İstekleri

Anadolu Üniversitesi Görevli İşlemleri Sistemine kaydı olan herkes rahatlıkla sınav görev isteğinde bulunabilir. Buraya kayıt için öncelikli olarak çalıştığınız kurum yetkilisi tarafından sisteme kayıt edilmiş olmanız gerekmektedir. Eğer kayıt edilmemiş iseniz, sisteme kayıt olmaya çalıştığınızda “İşlem yapmak istediğiniz hesap bulunamadı” şeklinde uyarı alırsınız. Sisteme kayıt olabilmeniz için çalıştığınız kurum yetkilinizden bilgilerinizi sisteme eklemesini isteyiniz. Sistem kaydı ve gerekli bilgilerin doldurulmasından sonra sistem üzerinden rahatlıkla sınav isteklerinde bulunabilirsiniz.

Okul müdürünün sisteme öğretmen eklemesi

AÖF GİS öğretmen ekleme işlemi için okul müdürünün kendisini yetkili olarak tanımlatıp AÖF GİS Sisteminden bina işlemleri sistemine (BİS)giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş yapan kurum müdürü Bina İŞlemleri Sistemi butonundan öğretmenleri ekleyebilir. Eklenen öğretmen daha sonra sisteme üye olarak sınav görev isteklerinde bulunabilir. Okul müdürünün yetkili olarak tanımlanması için il aöf bürosu ile okul müdürünün görüşmesi gerekebilir.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir