Öğretmenlere Yardımcı En Kullanışlı Web 2.0 Araçları Listesi

Web 2.0 araçlarını zaten kullanan öğretmen arkadaşlarımız aşağıdaki bir çok siteyi biliyordur. Farklı web 2.0 araçları kullanmak isteyenler öğretmenlerimiz için öğrenmeye yardımcı, kalıcı öğrenmeyi artıracak En Kullanışlı Web 2.0 Araçları Listesini paylaşıyoruz.

Web 2.0 Araçları Nedir? Ne İşe Yarar : Kullanıcıların içerik geliştirebildiği, birbirleriyle işbirliği yapabildiği, kullanıcılar arasında bilgi ve fikir alışverişini destekleyen ikinci kuşak web platformudur. 

Eğitimde faydalı olabilecek Web 2.0 araçları listesi aşağıdaki gibidir: 

Sahip Olduğu İçeriklerle En Güncel Web 2.0 Araçları

Anket-Oylama-Sınav: Kahoot, Mentimeter, Quizlet, Socrative, Wordwall
Sunum-Slayt: Animoto, Kizoa, Emaze, Prezi, Powtoon, Biteable, Genial.ly, Sway
Poster-Logo: Canva, Postermywall, GraphicSprings, Logomakr
E-kitap, e-dergi: Storyjumper, Ourboox, Joomag, issuu, Flipsnack 
Oyun hazırlama: Cram, LearningApps, Jigsawplanet, Classtools
Zihin/Kavram Haritası: Mindmeister, Popplet
Karekod: Karekodolustur.com
Kelime bulutu: Wordart
Website/Blog: Weebly, Blogger, WordPress
Sınıf Yönetimi: Class Dojo
Sanal Gerçeklik: Quiver, Aurasma 
Kolaj: Lipix, PicCollage
Dijital Pano: Padlet
3D: Tinkercad, Sketch up
Kodlama: Code.org, Scratch, Kodu
Yabancı Dil: Voki, Duolingo

Canva: Canva birçok farklı şablon ile logo, afiş, sunum, broşür, poster gibi görsel materyaller tasarlamanıza imkan sağlayan ücretsiz bir web 2.0 aracıdır. Ayrıca, Canva ile işbirlikçi dokümanlar da hazırlayabilirsiniz. Bir çok ücretli web 2.0 araçları içerisinde öğretmen kimliğini onaylayanlara ücretsiz pro özelliğini açan bir platformdur.

Google Formlar: Formlar, çevrim içi ortamda anket ve açık uçlu, çoktan seçmeli, kısa cevaplı sorulardan oluşan testler oluşturmanıza yardımcı olan bir web 2.0 aracıdır. Ayrıca, Formlar ile raporlar oluşturarak sonuçları kolayca analiz edebilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Kahoot: Kahoot sınıf içerisinde özellikle ders sonlarında eğlenceli bir şekilde bireysel ya da grup halinde değerlendirme etkinlikleri yapabileceğiniz oyunlaştırma temelli bir web 2.0 aracıdır. Ücretsiz olarak sınırlı bir deneme imkanı veriyor. Sürekli kullanım için pro versiyonuna ihtiyaç duyacaksınız.

Learningapps:  Etkileşimli ögelerle eğitim ve öğretim süreçlerini desteklemek için yapılmış bir Web 2.0 uygulamasıdır. Mevcut ögelere yeni içerikler verilebilir, kullanıcılar tarafından online yeni öge oluşturulabilir, gerekirse ögeler yeniden şekillendirilebilir. Amaç tekrardan kullanılabilen ögelerin bir araya getirilmesi ve kamuoyunun hizmetine sunulmasıdır.

Padlet: Padlet, dijital panolar oluşturarak işbirlikçi etkinlikler yapmaya yarayan bir web 2.0 aracıdır. Padlet kullanımı oldukça kolay ve derslerde de etkili bir araçtır. Padlet’i ister değerlendirme etkinliklerinde isterseniz sunum yapmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, Padlet ile öğrencilerinizin arasındaki iletişim ve etkileşimi arttırabilirsiniz.

Wordart: Wordart web 2.0 aracı ile çok güzel kelime bulutları ve wordartlar tasarlayarak bilgisayarınıza kaydedebilir ve sınıflarınıza asabilirsiniz. Bu sayede öğrencilerinizin kavramları sürekli görerek kalıcı şekilde öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Wordwall: Wordwall, farklı interaktif etkinlikler (çoktan seçmeli, eşleştirme, doğru-yanlış, sürükle bırak) ile testler oluşturmaya yarayan oyunlaştırma tabanlı bir çevrim içi web2.0 aracıdır. Ayrıca, Wordwall ile öğrencilerinizin keyif alacağı şekilde, onların süreçlerini geliştirecek interaktif alıştırmalar tasarlayabilirsiniz. Farklı tasarımlarla eşleştirme, sürükle bırak, çoktan seçmeli soruları daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ücretsiz olarak 5 etkinlik oluşturabilirsiniz.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir