STEM Çerçevesinde Uygulanabilecek Etkinlikler

Öğretmenlerin hizmetiçi olarak veya ücreti dahilinde aldıkları bir eğitim olan STEM ile yapılabilecek etkinlikleri burada paylaşıyoruz. Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinden meydana gelen STEM eğitim yaklaşımı ülkemizde terimin Türkçeleştirilmesiyle FeteMM adıyla karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda sadece stem olarak kullanılabilecek etkinlik örneklerine yer vereceğiz. STEM planı yer almamaktadır.

STEM etkinliği için disiplinler arası yaklaşım ve ürün elde edebilecek bir etkinlik tasarlamanız beklenmektedir. Matematik ve Fen derslerindeki farklı kazanımları birleştirerek ürün ortaya çıkarabileceğiniz etkinlikler STEM çerçevesinde değerlendirilebilir. Peki neler yapılabilir?

DNA Sarmalı Modeli: Fen bilimlerindeki DNA ve yapısını daha iyi kavratmak için DNA sarmalı modeli yaptırılabilir. Organik bazların toplamının 24 olması bunun için de asal sayılrın kullanılması istenebilir. AT=5+5 ve SG=7+7 sayısına ulaşarak bir model elde etmeleri beklenir.

KUVVET-HAREKET (HAVANIN GÜCÜ):

Marsmaelow ile spagetti kulesi: Öğrencilere belirli sayıda spagetti ve marsmaelow verilerek 30 dakikalık sürede en uzun yapılar inşa etmesi istenir.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir