2020-2021 Tübitak Başvurusu Dikkat Edilecekler – Araştırma ve inceleme Projesi Arasındaki Farklar

Kasım ayı içerisinde başlayacağı düşünülen 4006 Tübitak için başvuru yapmayı düşünen yürütücü ve danışman öğretmenlerin dikkat etmeleri gereken bazı hususları burada paylaşmak istiyorum. Proje başvurusunda nelere dikkat etmeli projeler nasıl belirlenmeli . . .

Geçen yıl ilk defa uzun açıklama yöntem ve özet kriteri olan Tübitak proje başvurusu için bu yıl da kelime kriteri ile başvuruları alacaktır. Hazirlayacaginiz projelerle ilgili kelime kriterleri birlikte amaç özet ve yöntem bölümlerinde nelerden bahsetmeli ve nelere dikkat etmelisiniz yazımızda paylaşacağız. Öncelikle önceki sene reddedilen projelerin ağırlıklı olarak ret sebebi olduğunu düşündüğümüz araştırma yönteminden bahsedelim.

Araştırma : Bir şeyleri aramak araştırma yöntemini kullandığınızi göstermez. Bu yöntemde test- on test veya anket gibi araştırılacak konuyla ilgili on çalışma yapılması esastır. Bununla birlikte araştırmanın bir soruna çözüm getirmesi gerekmektedir. Araştırma ile inceleme yöntemi birbirine karıştırılmamalıdır.

İnceleme: İnceleme yönteminde daha önceden bulunmuş bir durumu inceleyerek o durumu farklı olaylarda kullanmaktır. Literatür tarama bu yöntemde oldukça sık kullanılır. Matematikte bir çok proje inceleme olarak değerlendirilebilir.

İnceleme yöntemi ile araştırma yöntemi çok karıştırılmaktadır. Bunu ayırt etmek için şuna dikkat edebilirsiniz. Proje hazırlarken var olan bir bilgiyi kitaplardan, internetten, çevrenizden araştırıyor musunuz? (Karıştırılma nedeni araştırma yapıyorum o zaman araştırma projesi düşüncesidir) Eğer cevabınız evetse bu araştırmanız sizin projenizin inceleme projesi olduğunun bir göstergesidir.

Tasarım: Tasarım daha önce olan bir şeyi geliştirmek veya yeni bir icat ortaya koymaktır.

Özellikle oluşturulan projelerde yöntem önemlidir. Yanlış yöntem seçimi projelerde eleme nedenidir, bu yüzden güzel bir projenin elenme nedeni yöntem seçimi olmasın.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

2020-2021 Tübitak Başvurusu Dikkat Edilecekler – Araştırma ve inceleme Projesi Arasındaki Farklar” için 2 yorum

  1. Başvuru metni açıklandı mı, umarım geçen yılki gibi uzun uzun cümleler kurdurtmazlar..

  2. Araştırma-İnceleme yöntemi eskiden bir di neden ayırdılar ki. Açıklama güzel olmuş, ben konu araştırılıyor diye araştırma yapmıştım galiba ondan ret yedik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir