EBA’ya Online Test Ekleme

Eba üzerine ekleyeceğiniz testleri online olarak öğrencilerinize gönderebilirsiniz. EBA kullanıma çıktığı ilk günden bugüne kendini geliştirerek eğitime dair en iyi olma yolunda ilerliyor.

Uzaktan eğitim sürecinde de farkını gösteren EBA’ya sizler de online testler yükleyebilir, oluşturabilirsiniz.

Bunun için farklı yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden iki tanesinden kısaca bahsedelim.

1.Yöntem: EBA’ye öğretmen girişi yaptıktan sonra sol menüden Soru ve Sınav Sistemi ne tıklayın, açılan bölmeden Sorular linkine tıklayın. Bu bölümde kendi yüklediğiniz sorular ve EBA soruları kısımları mevcuttur. Kendi yüklediğiniz sorular az ise EBA Soruları kısmını seçin. Burada sınıf, ders, ünite, kazanımları seçerek soruları listeleyebilirsiniz.

Ünite değerlendirmesi yapacaksanız üniteye kadar seçim yapın listelenen sorulardan testi oluşturun, kazanım kavrama testi hazırlayacaksanız istediğiniz kazanımı seçerek beğendiğiniz soruları testinize ekleyin.

Bu bölümde EBA’ya yüklenen sorular seçtiğiniz kritere göre listelenecektir. Tavsiyemiz farklı soru türlerine yer verecekseniz sınav kriterinizi belirleyerek sınavınızı oluşturun (Doğru yanlış, Boşluk Doldurma, Çoktan Seçmeli). Genellikle burada çoktan seçmeli sorular sayıca fazla olduğu için çoktan seçeli sınav için daha uygun. Buradan istediğiniz sayıda soru seçerek sınavınızı oluşturun. Sınav bilgilerini girip kaydedin. Alt konu testi veya ünite testi yaparsanız öğrencilere kolaylıkla gönderebilirsiniz. Hazırladığınız sınav SINAVLARIM bölümünde olmaktadır. Buradan istediğiniz sınıfa ödev – çalışma olarak gönderebilirsiniz.

2.Yöntem: Bu yöntemde elinizde bulunan herhangi bir pdf testi online hale çevirerek öğrencilerinize ödev olarak atabilirsiniz. Bunu da yaprak tetslerim bölümünden yapacağız. SINAVLAR bölümünden YAPRAK TESTLERİM bölümüne giriş yapıyoruz. Yaprak test ekle butonuna tıklayarak jpg, png veya pdf dosyanızı (max 100mb) yüklüyorsunuz. Yükleme tamamlanınca soru sayısını giriyorsunuz (Daha sonra her bir soruya ait cevap anahtarını gireceksiniz, dolayısıyla doğru girmeniz önemlidir.) Seçenek sayısını giriyorsunuz ve cevap anahtarını oluşturuyorsunuz.Kaydettikten sonra öğrencilerinize gönderebilirsiniz.

Gönderdiğiniz testler online olduğu için öğrenciler sınavı yaptıktan sonra doğru yanlış boş sayısı gibi analizlere eba üzerinden ulaşabilirsiniz. Öğrencilerinizi bu şekilde daha kolay takip edebilirsiniz.

Mehmet Ali

1fen1mat.com olarak branşımız gereği başta ortaokul matematik ve fen bilimleri öğretmenleri için gerekli dosya dokümanlarla birlikte yetişebildiğimiz kadarıyla diğer branş derslere ait dosyalarla da sizlere hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Lazım olan dosya doküman için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tüm paylaşımlarımız ücretsizdir. Mehmet Ali UZ - Matematik Öğretmeni Abdullah YEŞİLYURT-Matematik Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir